Poznań: Ławeczka studencka przed DS Hanka

Po pomnikach ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej profesorów Heliodora Święcickiego, Józefa Kostrzewskiego, Michała Sobeckiego, Stanisława Koziewskiego przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Piąta ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS Hanka przy ul. Niepodległości w Poznaniu.

Skąd pomysł, aby kolejną uniwersytecką ławeczkę zadedykować właśnie studentom?

- Stulecie było okazją do uczczenia wszystkich, którzy współtworzyli UAM przez lata jego istnienia – powiedziała prorektor UAM ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska. – W tej społeczności ważną rolę odegrali studenci. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć i utrwalić pamięć o pokoleniach studentów, dać wyraz temu jak byli, są i będą ważni dla uczelni.

Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, który powiedział:

- Intencją moją rzeźbiąc tę parę młodych wchodzących w życie dwojga ludzi ukazać ich wzajemną relację, wspólne być może plany, marzenia słowem rodzące się uczucie. Nie chciałem aby była to typowa ławeczka stąd obecność drugiego granitowego siedziska aranżującego przestrzeń, jednocześnie dającego szansę aby się przysiąść przy postaciach. Moim pragnieniem jako autora tej kompozycji rzeźbiarskiej jest, aby ten Pomnik Studentów żył obecnością przy nim studentów. Laptop to aktualny znak medialnego przekazu. Książka jest ponadczasową formą przekazu. Umieszczony na jej stronicach tekst autorstwa profesora Heliodora Święcickiego jest przykazaniem o niezmiernie ważnym znaczeniu: Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich. Wiele w tym prawdy i jest namowa do kreatywności, miłości, radości, słowem, namowa do życia z pasją. Cokolwiek nie przyjdzie działać. Czterolistna koniczynka na laptopie ma przynosić im szczęście i powodzenie w nauce, trzeba jej tylko dotknąć – kończy swą mini-orację Roman Kosmala.

Ławeczkę wykonała pracownia rzeźbiarsko-odlewnicza Garstka Studnio S.C Piotr Garstka, a fundatorem ławeczki jest Fundacja UAM.

 

Tekst: Krzysztof Wodniczak

Zdjęcie: Hieronim Dymalski

_MG_9845

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *