Sanepid: 64 mandaty karne dla „Biedronki” w minionym roku

Otrzymaliśmy zgłoszenie od Czytelniczki, dotyczące plastikowych koszy zakupowych w markecie Biedronka na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Czytelniczka skarżyła się na brud. Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, kosze wymagałyby natychmiastowego mycia, były brudne, oblepione resztkami, klienci wykładają ich dno plastikowymi torbami lub reklamówkami marketu w celu zakrycia nieczystości.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego „Biedronka” nie dba o czystość koszy zakupowych plastikowych? Jak często one są myte? Raz na rok? Takie pytania zadaliśmy właścicielowi sieci sklepów pod wspólną nazwą „Biedronka”.

- Dziękujemy za sygnał dotyczący naszego sklepu na os. Zwycięstwa 110 w Poznaniu. Komfort klientów jest dla nas bardzo ważny, dlatego wczoraj, tj. 24 stycznia dokonaliśmy dodatkowego czyszczenia koszy zakupowych. Jednocześnie, by zapobiegać ewentualnym niedogodnościom tego typu w przyszłości, uczuliliśmy pracowników tego sklepu, by zwracali większą uwagę na czystość w tej placówce. Ponadto informujemy, że zgodnie z procedurami, obowiązującymi w naszej sieci, personel ma obowiązek na bieżąco monitorować stan czystości wózków sklepowych. Dodatkowo podlegają one dezynfekcji oraz czyszczeniu przez profesjonalną firmę czyszczącą, która jest właścicielem mobilnego urządzenia myjącego oraz samej metody czyszczenia wózków i koszy sklepowych. Działania te prowadzone są dwa razy w roku i polegają na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń z kół i przestrzeni zakupowej, następnie poddaniu czyszczeniu w płynie dezynfekcyjnym oraz obróbce termicznej w kąpieli parowej o temperaturze 84°C. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, kosze mogą być czyszczone częściej –  poinformowało Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.

Problem, jak się okazuje, ani nie jest nowy, ani też jednorazowy i przypadkowy.

Jak poinformował nas Michał Ostrowski, Kierownik Sekcji, Oddział Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, w roku 2016 w sklepach sieci „Biedronka”, zlokalizowanych na terenie działania tutejszego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu łącznie przeprowadzono 94 kontrole sanitarno-higieniczne planowane i tematyczne, w tym interwencyjne. Za każdym razem kontroli podlegał też stan sanitarny oraz techniczny koszy sklepowych.

- W ramach tych działań nałożono 32 mandaty karne na sumę 6400 złotych za brak bieżącej czystości w pomieszczeniach sklepu, w tym za nieprawidłowy stan sanitarny koszy. Każdorazowo po stwierdzeniu nieprawidłowego stanu sanitarnego wydawane są odpowiednie polecenia, które mają na celu sunięcie stwierdzonej nieprawidłowości, a organ kontrolujący każdorazowo sprawdza wykonanie poleceń, dotyczące usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości – wyjaśnia Krystyna Cegiel-Pawełek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu.

Sanepid wytknął też „Biedronce” nieprawidłowe warunki przechowywania środków spożywczych łatwo psujących się, brudne urządzenia chłodnicze, brak segregacji w magazynach oraz brudne podłogi i regały.

(wal)

Na zdjęciu – sklep sieci „Biedronka” na poznańskim osiedlu Zwycięstwa

 

IMG_20170126_155739

 

 

You may also like...

1 Response

  1. klientka Biedrony pisze:

    A ja tam czesto kupuje! a tam taki brud brrrrr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *